EN PL

blogHeader

5 sposobów na zachęcenie dziecka do odrabiania prac domowych

read-to-your-kid

Dla niektórych dzieci myślenie o pracy domowej po długim dniu w szkole może powodować wiele niepotrzebnych stresów. Najlepszym sposobem, aby praca domowa była przyjemna zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka jest zrobienie z niej formy zabawy. Potrzeba tylko odrobiny motywacji i dobrego nastawienia! Sprawdź nasze wskazówki na to, aby praca domowa była przyjemnością.

1. Dobra rozgrzewka - Rozpocznij odrabianie prac domowych od tańca, skakania, a nawet zabawy w ganianego na podwórku. Aktywność fizyczna pobudza pracę mózgu i zmniejszy stres spowodowany szkołą.

2. Zadbaj o odpowiednią przestrzeń - Specjalne miejsce do odrabiania zadań domowych wpłynie pozytywnie na skupienie Twojego dziecka. Dostosuj je do osobowości pociechy, a także pokaż wykonane zadania - zawieś rysunki, gotowe wycinanki. Dzieci uwielbiają, kiedy ich praca jest pokazywana i doceniana.

3. Nagradzaj za wykonaną pracę - Kiedy ustanowisz system nagród, Twoje dziecko bardziej się zaangażuje. Musisz dowiedzieć się, co najbardziej wpłynie na motywację - lody, kino, a może więcej czasu na ulubione kreskówki? Stwórz tablicę prac domowych. Kiedy zadanie będzie wykonane, dodaj do tablicy naklejkę, a dziecko będzie mogło wtedy wybrać nagrodę.

4. Zapewnij dziecku zdrowe przekąski - Małe co nieco na pewno uprzyjemni czas spędzony na odrabianiu prac domowych. Możesz nawet przygotować różne kreacje z owoców - uśmiechnięte minki, czy zabawne kształty.

5. Wspólna praca nad zadaniami - Dobrym pomysłem jest zaproszenie kolegów/koleżanek z tej samej grupy. Po tym jak razem rozwiążą swoje zadania,będzie czas zabawy - to chyba najlepsza nagroda za wykonaną pracę.

__________________________________________________________________________

Kreatywność jest kluczem! Jak ją rozwijać?

Kreatywność to nie tylko posiadanie umiejętności artystycznych, czy wizualnych. Poprzez kreatywną zabawę, dzieci uczą się jak wyrażać siebie i swoje emocje. Jako rodzic, możesz zrobić wiele rzeczy, aby rozwijać twórczą naturę swojego dziecka. Kolorowanie czystej kartki, dowolna budowa z klocków, tworzenie muzyki za pomocą drewnianej łyżki i garnka - to tylko kilka pomysłów. Poniżej przygotowaliśmy 5 aktywności, które pomogą Ci rozbudzić kreatywność i umiejętność twórczego myślenia Twojego dziecka w domu:

1. Twórcza zabawa wspomaga rozwój społeczny i emocjonalny - Poproś dziecko o rysunek albo opowiedzenie jakiejś historii, czy o określenie tego jak się czuje. Takie działania dodadzą dziecku odwagi do swobodnego wyrażania własnych emocji.

2. Rozwijaj umiejętności analityczne - Pomóż dziecku nauczyć się matematyki i zdolności do rozwiązywania problemów przez twórczą zabawę klockami, czy bloczkami.

3. Włącz muzykę! - Dzięki muzyce dzieci mają możliwość nauki umiejętności motorycznych - twórczy taniec, czy zabawa z instrumentami to świetny pomysł na rozwijanie kreatywności.

4. Wyjdź na zewnątrz! - Zmiana otoczenia i spędzanie czasu wśród natury pomoże zachęcić dziecko  do kreatywności. Idź na spacer, wycieczkę, na rower i opowiadaj o kolorach, zapachach i dźwiękach otoczenia. Może nawet sama dostrzeżesz coś niesamowitego, na co wcześniej nie zwracałaś uwagi.

5. Stwórz specjalne pudełko z ubraniami. - Zaopatrz je w kapelusze, krawaty,płaszcze, buty i sukienki. Twoje dziecko będzie się cieszyć zabawą, wykorzystując swoją wyobraźnię, aby przyjmować różne role. Zapewnisz mu w ten sposób możliwość zdobycia ważnych społecznych i komunikacyjnych umiejętności.

Dzięki twórczym aktywnościom pomożesz dziecku zobaczyć świat jako niezliczoną liczbę możliwości i przygód. Pamiętaj, że wolność, akceptacja i zachęta to najlepsze pobudzacze wyobraźni i kreatywności.


Comments

Security Check
Please enter the text below
CaptchaImage
Can't read text above? Try another text.